מבוא לכדורסל

/
/
/
15 Views

כדורסל

כדורסל הוא ספורט המשוחק בין שתי קבוצות המורכבות בדרך כלל מחמישה שחקנים או יותר. בכל קבוצה יש חמישה שחקנים במגרש הכדורסל בכל זמן נתון. המטרה היא לצבור יותר נקודות מהקבוצה השנייה, כאשר נקודות מתקבלות על ידי קליעה של כדור דרך חישוק כדורסל (או סל), שנמצא עשרה מטרים מעל הקרקע. שתי הקבוצות יורות על שערים מנוגדים. על מנת לזוז בעודו מחזיק בכדור, שחקן חייב לכדרר או להקפיץ את הכדור.

מספר הנקודות המוענקות לשחקן על ירי מוצלח בכדור דרך השער של קבוצתו משתנה בהתאם לנסיבות. התרחיש הנפוץ ביותר הוא משחק שתי נקודות, שבו שחקן קולע שתי נקודות על ביצוע סל בכל מקום בתוך "קו 3 הנקודות" בזמן שהכדור נמצא במשחק. קו חצי עיגול (קו שלוש הנקודות) מסמן את השטח שמעבר לו, אם שחקן עושה סל, מוענקות שלוש נקודות עבור הזריקה. נקודה אחת ניתנת לשחקן לאחר ביצוע מוצלח זריקת עונשין, או זריקה עבירה.

במהלך המשחק, שופטים עוקבים אחר המשחק וקוראים עבירות, הנובעות מכך ששחקן מפריע לאחר במהלך המשחק באופן לא חוקי. לדוגמה, אם מישהו דוחף שחקן בקבוצה השנייה בזמן שהוא זריקה, תיקרא עבירה. במצב זה, היורה רשאי לירות שתי זריקות עונשין מקו החטאות ללא שמירה. כמה דוגמאות לעבירות שניתן לקרוא להן בכדורסל הן:

  • חסימה
  • טְעִינָה
  • חיבור
  • דוחף
  • מעל הגב

מלבד עבירות, שחקנים יכולים להיענש גם על הפרות אחרות של כללי הכדורסל, כמו נסיעה, המתרחשת כאשר שחקן זז יותר מצעד אחד עם הכדור מבלי לכדרר או לירות. הפרות כאלה גורמות לסיבוב, שבו הכדור ניתן לקבוצה השנייה.

מבחינה הגנתית, יש כמה דרכים שבהן קבוצה יכולה להשתלט על הכדורסל כדי להבקיע. עבירות התקפיות (כגון טעינה) גורמות לכך שקבוצת ההגנה מקבלת את הכדור. איבודים לא מאולצים, כמו כאשר הקבוצה ההתקפית נוסעת או זורקת את הכדור מחוץ לתחום, מביאה גם היא לקבוצת ההגנה שקיבלה את הכדור. אם ההתקפה מחטיאה זריקה, וההגנה מחזירה את הזריקה שהוחטה, קבוצת ההגנה הופכת להתקפה. כמו כן, ההגנה עשויה לגנוב (מבלי לעבירה) את הכדור מההתקפה.Source by Richard Robbins

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.starkedsf.com All Rights Reserved